Jordánsko: púšť Wadi Rum

január 2019
Wadi Rum – Wadi Rum Bedouin Camp - 50 JOD (cca 63 eur) / osoba / noc (vrátane jeep safari a stravy)
Mitsubishi Lancer, požičovňa Dollar - 130 eur / 5 osôb / 5 dní + 50 usd one way fee
Praktické informácie:
Jordánsko Jordánsko
Ammán

Hlavné mesto

Jordánský dinár (JOD)

Mena používaná v krajine

Typ BTyp B
Typ CTyp C
Typ DTyp D
Typ FTyp F
Typ GTyp G
Typ JTyp J

Využívané typy zásuviek

+ 1 hodina oproti Slovensku

Časový posun

Na vstup do krajiny je potrebný cestovný pas s platnosťou najmenej 6 mesiacov odo dňa vstupu do krajiny. Jednorazové vstupné víza je možné získať aj na väčšine hraničných priechodov poplatok 40 jod (cca 44 eur) ktoré platia na pobyty do jedného mesiaca. Aktuálne informácie je nalepšie si overiť na Veľvyslanectve Jordánskeho hášimovského kráľovstva vo Viedni.

Cestovný dokument, víza

Najlepšie obdobie na návštevu Jordánska sú jar a jeseň, kedy sú dni príjemné teplé s teplotami nad 20°C, ale noci sú chladné. V tomto období nie je príliš horúco ani na turistiku. V lete teploty vystupujú nad 40°C. Zimy sú chladné a nie je výnimkou ani sneh. V zime je tu najviac zrážok, ale dažde bývajú krátke a silné.

Cestovné obdobie

Arabčina

Úradný jazyk

Wadi Rum je púštna prírodná rezervácia, ktorá sa nachádza v Jordánsku asi 60 km od jeho južných hraníc. Mesačné údolie ako sa aj Wadi Rum prezýva je najväčším wadi (údolie) v krajine a od roku 2011 je zapísané aj na Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Wadi Rum sa rozkladá na rozlohe 720 km2, ktoré sú pokryté skalami, kaňonmi a dunami. Toto územie bolo osídlené už pred dvanásťtisíc rokmi, o čom svedčí viac ako 100 nálezísk a niekoľko tisíc nápisov a kresieb vyrytých na skalách.

 

Ako sa dostať do púšte Wadi Rum?

Existuje niekoľko možností, ako sa dostať do Wadi Rumu. Buď si zaplatíte organizovaný výlet s nejakou miestnou cestovnou kanceláriou alebo sa sem vydáte na vlastnú päsť.

Wadi Rum je vzdialená z Aqaby zhruba 70 kilometrov a z Aqaby sa sem dostanete buď požičaným autom,  autobusom alebo taxíkom. Cena taxíku z centra Aqaby sa pohybuje okolo 25 JOD. Autobus odchádza z Aqaby každý deň okrem piatku o 13:00 a odvezie Vás až do Wadi Rum Village. Jeho cena je 3 JOD.

 

Wadi Rum

Wadi Rum

 

My sme sa samozrejme rozhodli pre požičanie auta, keďže máme v Jordánsku obmedzený čas, počas ktorého chceme toho stihnúť čo najviac. (Všetko o plánovaní ako aj požičaní auta si prečítajte v tomto článku.) Auto preberáme v centre mesta Aqaba a keďže do prevzatia máme ešte dve hodinky, ideme sa prejsť po meste. V Aqabe nás zaujal  najmä miestny trh, kde kúpite všetko od čaju, suvenírov, čerstvej zeleniny a ovocia až po kozie hlavy.

Ideme sa pozrieť aj na pláž. Keďže je piatok je tu plno najmä domácich, ktorý si robia na pláži piknik. Kupujeme ešte nejaké zásoby na cestu a ideme si vyzdvihnúť naše auto, ktoré bude najbližších 5 dní naším dopravným prostriedkom po Jordánsku.

Dostávame auto s nájazdom okolo 70 tisíc kilometrom a množstvom škrabancov. Z mesta sa vymotáme bez problémov a ako opustíme posledné domčeky premávka sa podstatne znižuje. Do Visitor centra Wadi Rum je to približne hodinka cesty ktorú nám spestrujú pekné výhľady ale aj kozy a ťavy, pasúce sa v okolí.

 

Wadi Rum nie je len piesočná púšť, ale sú tu aj rôzne zaujímavú skalné útvary

Wadi Rum nie je len piesočná púšť, ale sú tu aj rôzne zaujímavú skalné útvary

 

Ako si zorganizovať výlet do Wadi Rumu

Po hodine cesty prichádzame do návštevníckeho centra, kde sa platí poplatok za vstup 5 jod za osobu. Pokiaľ však máte Jordan Pass, tu Vám ho opečiatkujú a vstup je zadarmo.

Ubytovanie a jeep tour máme zabezpečené dopredu, ale aj keby sme nemali, tak by nebol problém zaistiť si ho priamo namieste.  Priamo v púšti je niekoľko desiatok beduínskych kempov, ktoré ponúkajú ubytovanie aj výlety na džípoch. Výhodnejšie v tomto prípade je rezervovať oboje súčasne, výhodnejšie ako keby ste si rezervovali ubytovanie a safari zvlášť. V cene býva väčšinou už aj večera a raňajky.

Výber je naozaj široký, a tak môžete mať aj problém, ktorý  kemp si vybrať. Nájdete tu jednoduché kempy, ale aj luxusné s klimatizáciou, ale môžete sa ubytovať aj v akýchsi „bublinách“, ktoré vyzerajú ako priamo z Marťana. Ak ste dobrodružnejší typ, môžete dokonca bivakovať aj priamo pod hviezdami.

Pri výbere kempu je dobré pozrieť si recenzie na Tripadvisore aj čo všetko obsahuje jeep tour. Jeep tours bývajú síce veľmi podobné, ale môžu obsahovať niektoré rôzne atrakcie.  Väčšina kempov má svoje internetové stránky, kde uvádza, čo všetko je vo výlete zahrnuté. Rezervácia potom väčšinou prebieha cez mail, ale môžete využiť aj známe rezervačné portály ako booking.com, ak tam váš vybraný kemp je. Náš výber nakoniec padol na Wadi Rum Bedouin Camp a boli sme veľmi spokojní.

 

Pohľad na náš kempu zvrchu

Pohľad na náš kempu zvrchu

 

Každý kemp ponúka niekoľko verzii výletov do púšte od krátkej dvojhodinovej, cez poldňovú až po celodennú. My sme si s ohľadom na náš itinerár vybrali poldennú tour. Počas poldňovej tour za približne štyri hodiny sa dajú stihnúť tie najlepšie atrakcie, počas celodennej alebo dokonca viacdennej stihnete aj atrakcie hlbšie v púšti alebo aj nejakú túru.  Väčšina poldňových túr zahŕňa miesta ako Lawrence Spring, Red Sand Dune, Khazali Canyon, Um Fruth Rock Bridge a Lawrence House.

Okrem jeep tours je tu možnosť absolvovať celodennú alebo viacdňovú tour aj na ťave alebo sa na ťave odviezť z kempu naspäť do dediny. Takisto tu môžete vyskúšať aj let balónom.

 

V dedinke Wadi Rum Village

Dedinka Wadi Rum Village sa nachádza ešte pár kilometrov za návštevníckym centrom. Hneď na jej začiatku sa nachádza veľké parkovisku, kde parkujeme naše auto. Ešte v návštevníckom centre sa nás  jeden z beduínov pýta, či máme rezerváciu a u koho.  Tu každý zrejme pozná každého, lebo kým prejdeme autom na parkovisko v dedine, už dali vedieť nášmu sprievodcovi, a ten po nás prichádza  na džípe.

Dedinu Wadi Rum Village tvorí len pár domčekov a takmer všetci obyvatelia Wadi Rum sú beduíni z klanu Zilabia. Pred stáročiami boli beduíni nomádi, ktorý sa presúvali po púšti a na mieste dediny ešte pred 60 rokmi nebolo nič. Dnes už väčšina z nich kočovný život opustila a býva v dedinke Wadi Rum Village a žijú z turizmu. Mnohí z nich prevádzkujú alebo pracujú v jednom z množstva kempov v púšti.

Chceme si ešte kúpiť niečo pod zub, avšak v miestnom obchode toho okrem zopár konzerv a keksíkov veľa na výber nemajú, kupujeme teda aspoň pár croissantov. Berieme si všetky naše ruksaky, auto nechávame na parkovisku a nasadáme na korbu džípu, ktorý nás vezie do púšte.

 

Zaujímavsoti v púšti Wadi Rum

Hneď z návštevníckeho centra sa naskytá krásny pohľad na prvú zaujímavú skalu s názvom Seven Pillars of Wisdom alebo v preklade Sedem pilierov múdrosti, ktorá bola pomenovaná po knihe T.E. Lawrencea. Kto sa však prizrie bližšie uvidí, že skalných pilierov je tu v skutočnosti iba šesť.

 

Návštevnícke centrum a v pozadí slávna skala Seven Pillars of Wisdom

Návštevnícke centrum a v pozadí slávna skala Seven Pillars of Wisdom

 

Lawrence Spring

Ani nie po piatich minútach jazdy, prichádzame k prameňu Ain Abu Aineh , ale tu mu nik inak nepovie ako Lawrence Spring. Prameň bol pomenovaný po T.E. Lawrenceovi, známemu aj ako Lawrence z Arábie, ktorý preslávil Wadi Rum a jeho meno je s púšťou úzko späté. T. E. Lawrence bol anglický dôstojník a spisovateľ, ktorý zohral významnú úlohu v Arabskej Revolte počas prvej svetovej vojny. Lawrence navštívil Wadi Rum niekoľkokrát a túto oblasť považoval za naozaj krásnu, čo opísal aj vo svojej knihe a my s ním môžeme len a len súhlasiť. Vo Wadi Rum bol nakrútený aj film Lawrence z Arábie, ktorý popisuje jeho život a vyhral až sedem Oscarov.

 

Skala nad Lawrence Spring

Skala nad Lawrence Spring

 

Samotný prameň je iba úzkym pramienkom a nie príliš zaujímavým. O to zaujímavejšie sú staré petroglyfy na jednej zo skál pri prameni. Za prameňom je kopec, na ktorý sa dá po skalách vyštverať hore a je z neho úžasný výhľad na púšť Wadi Rum.

 

Výhľad na okolie z vrchu

Výhľad na okolie z vrchu

 

Red Sand Dune

Potom ako zlezieme z kopca, nasadáme naspäť na džíp a vezieme sa k ďalšej atrakcii, Red Sand Dune. Ako už názov napovedá jedná sa o veľkú dunu s červeným pieskom. Wadi Rum je posiata niekoľkými dunami, či už s červeným alebo oranžovým pieskom, ale väčšina tour zastavuje práve pri Red Sand Dune, kde je okrem iného možnosť vyskúšať si sandboarding. My túto možnosť vynechávame ale zato sa vyštveráme až hore na vrchol duny, odkiaľ sú opäť nádherné výhľady na okolie. Na každú stranu sa nám naskytajú neskutočné scenérie, kam až oko dovidí, všade sú len skaly a púšť.

 

Red Sand Dune

Red Sand Dune

 

Zaujímavosťou je, že Wadi Rum je miesto, ktoré najviac na Zemi pripomína Mars, a natáčalo sa tu viacero filmov, ktoré sa odohrávajú na Marse, napríklad aj známi Marťan s Mattom Damonom. Aj my sa tu cítime ako v úplne inom svete.

 

Nepripomína Vám to tu Mars?

Nepripomína Vám to tu Mars?

 

Khazali Canyon

Keď sa dostatočne vybláznime na dunách, pokračujeme džípom ďalej. Našou ďalšou zastávkou je kaňon Khasali . Tento malý kaňon má dĺžku len približne 100 metrov, ale je o to krajší. Jeho steny majú zvonka úžasnú štruktúru a vyzerajú ako keby sa „roztápali“.

 

Vchod do úzkeho kaňonu Khazali

Vchod do úzkeho kaňonu Khazali

 

Zvnútra sú zase jeho steny posiate 2000 rokov starými nápismi a petroglyfmi Nabatijcov. Nabatijci boli kočovný arabský kmeň, ktorý sa usadil v Jordánsku a v častiach Sýrie, Saudskej Arábie a Izraeli približne v 4. storočí p.n.l. Hlavným mestom ich ríše bola neďaleká Petra. Nabatijci boli veľmi zruční obchodníci a vodohospodári. V Petre aj vo Wadi Rum môžete stále nájsť zvyšky ich vodných nádrží a vodných kanálov. V kaňone nájdete  rôzne kresby, ľudí, tiav, koní a párov nôh, ale aj rôzne nápisy.

 

Petroglyfy vo vnútri kaňonu

Petroglyfy vo vnútri kaňonu

 

Um Fruth Rock Bridge

Našou ďalšou zastávkou je Um Fruth Rock Bridge. Prírodný skalný most, ktorý sa vypína nad zemou vo výške 15 metrov. Na jeho vrchol sa dá vyliezť a netrvá to dlhšie ako 5 minút. Ak ale máte strach z výšok, tak to nie je najpríjemnejší pocit stáť na vrchole, keď pod vami nič nie je.

 

Um Fruth Bridge

Um Fruth Bridge

 

Lawrenceov dom

Predposlednou zastávkou na našej ceste púšťou je Lawrenceov dom. V skutočnosti zrúcaniny, ktoré tu stoja, boli postavené Rimanmi a podľa niektorých tu Lawrence prespal, keď cestoval do Aqaby. Ruiny nás príliš nenadchli, no keď sa vyštveráme na skalu za domom, opäť je odtiaľto krásny výhľad ako zovšadiaľ vo Wadi Rum. Tie výhľady proste nikdy neomrzia.

 

Zvyšky Lawrenceovho domu

Zvyšky Lawrenceovho domu

 

Západ slnka nad púšťou

Poslednou zastávka na našej tour je priamo nad naším kempom, obrovská skala, skadiaľ sa naskytá ďalší z nezabudnuteľných výhľadov na púšť. Slnko už začína zapadať, a tak vylezieme hore a nájdeme si miesto, kde si sadneme a len potichu pozorujeme a užívame s západ slnka.

Keď zapadnú aj posledné lúče slnka, vraciame sa dole do kempu a za chvíľku nás už čaká najskôr čaj a potom bohatá večera v spoločenskej miestnosti. V celom kempe nie je viac ako desať hostí. Po večeri si sadáme na zem okolo krbu a hodnú chvíľu sa rozprávame aj s našimi hostiteľmi. Po večeri sa ideme ešte pozrieť von na hviezdy, ale keďže je práve spln, hviezdy veľmi vidieť nie je a my si dáme ešte menšiu turistiku po nočnej púšti a vraciame sa do kempu.

 

Posledné slnečné lúče osvetľujú skaly vo Wadi Rum

Posledné slnečné lúče osvetľujú skaly vo Wadi Rum

 

Jednotlivé stany sú nádherne zdobené kobercami a vyzerajú pomerne luxusne na to, že sme uprostred púšte. Trochu sme sa obávali, či nám v noci nebude zima, ale nakoniec sa naše obavy nepotvrdili. Január a február sú najchladnejšími mesiacmi vo Wadi Rum a teploty v noci klesajú až k nule. Rovnako to bolo aj pri našej návšteve a keď sme sa neskoro večer alebo ráno prechádzali po púšti v zimnej bunde, vyzeralo to celkom vtipne. V noci sme ale mali sme k dispozícii hrubé deky, pod ktorými nám bolo horúco. Na návštevu ale nie sú najvhodnejšie letné mesiace kedy sa teploty blížia k päťdesiatim stupňom. Najvhodnejšie obdobie na návštevu Wadi Rum je teda jeseň alebo jar.

 

Takto vyzerala naša izba

Takto vyzerala naša izba

 

Na ďalšie ráno sa náš pobyt vo Wadi Rum chýli ku koncu, avšak ešte predtým ako opustíme náš kemp, dávame si raňajky a neodmysliteľný čaj. Ešte včera večer sme si u našich hostiteľov dohodli, že dneska ráno by sme sa do dediny Wadi Rum chceli vrátiť na ťavách.  Už počas raňajok vidíme, že ku kempu sa blíži chlapec s piatim ťavami a kým dojeme už je pri kempe.

Naše ruksaky hádžeme do džípu a my postupne nasadáme na ťavy. Prvých niekoľko sto metrov na ťavách je dosť vtipných, keďže naše ťavy sa dosť bijú, hryzú, robia si zle a celkovo sú nejaké dosť divoké. Ale pred chlapcom majú rešpekt a po chvíľke sú už o niečo pokojnejšie.

 

Neodmysliteľná súčasť púšte

Neodmysliteľná súčasť púšte

 

Cesta na ťavách späť do dediny Wadi Rum trvá asi hodinku a bol to nezabudnuteľný zážitok. Po príchode do dediny nás už čaká náš hostiteľ na džípe aj s našimi ruksakmi a odváža nás na parkovisko k nášmu autu, kde mu platíme. Platba je možná iba v hotovosti v jordánskych dinároch.

Wadi Rum je neskutočné miesto ako z iného sveta a bol to asi najlepší zážitok z našej cesty po Jordánsku. A čo by sme spravili inak ak by sme sem išli znovu? Určite by sme na jeho návštevu vyhradili viac času.